У Києві обговорили проблематику повернення та реституції культурних цінностей

December 27, 2017

Фахові дискусії та обговорення складних аспектів законодавчого врегулювання питання повернення і реституції культурних цінностей відбулися під час круглого столу, організованого Міністерством культури України. Учасниками заходу стало близько 50 науковців, юристів, експертів, посадових осіб та громадських діячів.

Як наголосила заступник Міністра культури Тамара Мазур, існуюча проблема незаконного обігу культурних цінностей та їх повернення країнам походження, в першу чергу Україні, є надзвичайно актуальною для України і вимагає вироблення єдиного спільного алгоритму дій різних зацікавлених органів та сторін цього процесу. Так, на сьогодні існує потреба удосконалення законодавчої бази України, зокрема, в частині повернення і реституції культурних цінностей країнам їх походження, у тому числі культурних цінностей, незаконно вивезених під час Другої Світової війни, з урахуванням нових практичних вимог на основі міжнародного законодавства, а також встановлення чіткого порядку дій сторін при поверненні в Україну культурних цінностей.

«Розуміння та усвідомлення ступеню та масштабів втрат культурних цінностей України сприяє налагодженню конструктивного діалогу та здійсненню раціональних кроків у процесі повернення культурних цінностей, а отже збереженню національних культурних цінностей як вияву колективної пам’яті народу, що зафіксовані в матеріальному культурному спадку», - говорить Тамара Мазур.

Учасники круглого столу наголосили на надзвичайній актуальності й належній увазі з боку держави до окресленого питання, розглянули та обговорили наявні проблеми повернення та реституції культурних цінностей, наголосили на необхідності удосконалення діючого законодавства.

У рамках зустрічі також розглядались конкретні приклади незаконного обігу культурних цінностей України, що нині перебувають за межами країни, та можливі шляхи повернення цих культурних цінностей.

В умовах розвитку сучасного суспільства питання повернення в Україну культурних цінностей, що перебувають на території інших держав, є комплексним, складним та вимагає ґрунтовного вивчення, належного фінансування галузі, відповідного науково-методичного, кадрового, матеріально-технічного, інформаційного забезпечення.

Окрему увагу під час круглого столу було приділено питанню професійної підготовки фахівців у сфері повернення ї реституції культурних цінностей, у тому числі впровадження фахової освіти для студентів мистецьких вузів.

Також під час круглого столу відбулась презентація книги Дмитра Коваля «В ім’я мистецтва. Міжнародно-правовий контекстуальний аналіз захисту культурних цінностей у зв’язку зі збройним конфліктом» та передача видання автором Міністерству культури.

За підсумками засідання круглого столу учасниками зібрання напрацьовані рекомендації в частині врегулювання питання повернення і реституції культурних цінностей, де було підкреслено важливість розробки протоколу дій (рекомендацій) для установ культури у випадках виявлення культурних цінностей, незаконно вивезених з України, та їх повернення; необхідність залучення фахівців у галузі міжнародного права, вчених, працівників музеїв, бібліотек, архівів до роботи над законопроектом щодо повернення культурних цінностей та надання відповідних практичних рекомендацій; активізації міжгалузевої співпраці та налагодження державно-приватного партнерства у галузі повернення в Україну культурних цінностей; просування в інформаційному просторі матеріалів щодо зниклих культурних цінностей України.

Джерело