Зведений каталог переміщених і втрачених культурних цінностей

Протягом усієї своєї історії в ХХ столітті і почасти на початку ХХІ століття Україна пережила цілий ряд руйнівних подій, в результаті яких значно постраждало і частково було втрачено її історико-культурну спадщину. Більшовицька революція 1917 р. і наступна за нею Громадянська війна на тлі формування ряду нових державних утворень поклали початок процесу масового розкрадання культурних цінностей України, вивезення за кордон найцінніших експонатів з музейних фондів і навіть їх знищення. Цей процес не припинився і в 1920-1930 рр.

Цей період характеризується масовим вивезенням і продажем за кордон художніх цінностей в умовах будівництва нової індустріальної держави - СРСР.

Період Другої світової війни і окупації (1939-1945 рр.), а також перші повоєнні роки, принесли з собою цілий пласт втрат, пов'язаний не тільки з масовим переміщенням культурних цінностей - вивезенням нацистськими окупантами за межі країни   - але й  при їх евакуації вглиб СРСР і їх повернення,  й втратою їх внаслідок військових дій, а також неоднозначних репараційних процесів.

Здобуття Україною Незалежності  1991 р., відкриття багатьох раніше закритих для доступу архівних джерел, серед яких - архіви ЧК-НКВД-КГБ та органів державної влади, поставило перед нашою державою та науковою громадськістю питання, пов'язані, зокрема, з правовими моментами в питанні культурних цінностей, які досі перебувають в інших державах.