Людмила МЕЛЬНИЧУК Мистецька колекція Льва Жемчужникова на Слобожанщині

19 березня 2016

Як зазначав Жемчужников у своїх спогадах, зібрану ним збірку графіки на початку 1890-х рр. придбав київський промисловець-цукрозаводчик, благодійник і меценат, колекціонер Іван Николович Терещенко.

З початком Першої світової війни частина відомого зібрання І.Терещенка (у тому числі збірка Жемчужникова) була вивезена до Петрограда, а  1917 р. вона надійшла до Державного Російського музею.
З 1932 р. більшість творів з графічної колекції Л.Жемчужникова знаходиться на Слобожанщині. Вони надійшли до Харкова внаслідок діяльності Паритетної комісії з обміну музейними цінностями між УРСР та РРФСР, що працювала у березні й травні 1930 р. у Москві та Ленінграді. У процесі підготовки роботи цієї комісії мистецтвознавець Ф.Ернст у січні 1929 р. зробив докладні описи збірок українських колекціонерів, вивезені до Росії, у тому числі І.Терещенка.

Джерело: Людмила Мельничук. Мистецька колекція Льва Жемчужникова на Слобожанщині//Художня культура. Актуальні проблеми: Наук. вісник / Ін-т проблем сучас­н. мист-ва НАМ України - К.: ХІМДЖЕСТ, 2010. — Вип. 7. — 680 с.

 

Текст див. нижче в PDF:

 

МИСТЕЦЬКА КОЛЕКЦІЯ ЛЬВА ЖЕМЧУЖНИКОВА [299 KB]
МИСТЕЦЬКА КОЛЕКЦІЯ ЛЬВА ЖЕМЧУЖНИКОВА-КАТАЛОГ [66 KB]