Тетяна СЕБТА Документальні фонди німецької окупаційної влади 1941–1944 рр. у державних архівах України: аналіз інформаційного потенціалу

29 березня 2016

Роки окупації України під час Другої світової війни (1939–1944 рр.) презентовано в українських архівах в залежності від регіону дуже по-різному.

Це документи окупаційної військової та цивільної влади, військових і поліційних підрозділів, місцевої допоміжної влади, найрізноманітніших установ і організацій, як окупаційних, так і місцевих, які діяли в галузях промисловості, сільського господарства, торгівлі, культури, науки, освіти, охорони здоров’я і т. д., а також організацій руху опору як радянського, так і націоналістичного.
Документи цих установ і організацій складають т. зв. окупаційні фонди, до яких також додаються фонди різноманітних документальних колекцій періоду Другої світової війни та фонди численних відділень різного рівня (республіканського, обласного, районного, міського) Надзвичайної державної комісії щодо встановлення та розслідування злочинів німецько-фашистських загарбників, яка збирала документи та свідчення періоду окупації.
Документи написано в основному українською, німецькою, російською, румунською та угорською мовами. Вони стосуються передусім України і тих країн, які здійснювали окупаційний режим – Німеччини, Румунії та Угорщини, однак, зустрічаються документи і щодо Росії, Білорусі, країн Балтії, Польщі, Чехії, Словаччини, Бельгії, Франції, Голландії, Хорватії і, навіть, Африки.
Загалом в українських державних архівах (центральних, обласних і міських) зберігається 8035 окупаційних фондів періоду Другої світової війни, включаючи фонди документальних колекцій і фонди Надзвичайної державної комісії по встановленню та розслідуванню злочинів німецько-фашистських загарбників. З них 1634 фонди стосуються території України, підпорядкованій румунській окупаційній владі, ще 519 фондів висвітлюють життя на Закарпатті у складі Угорщини. Інша частина – 5882 фонди – стосується території, підконтрольній нацистській Німеччині. З цієї кількості тільки 453 фонди є, власне, документальними фондами німецької окупаційної влади. Інші містять документи руху опору, місцевого допоміжного управління, різноманітних установ і організацій, які діяли на окупованій території і підпорядковувалися місцевому допоміжному управлінню.

Джерело: Себта Тетяна. Документальні фонди німецької окупаційної влади 1941–1944 рр. у державних архівах України: аналіз інформаційного потенціалу // Архіви України. - 2010. - № 2(268).

 

Текст див. нижче  у PDF:

Тетяна СЕБТА [345 KB]