Патриція КЕННЕДІ ГРІМСТЕД Одіссея "Берлін-Уллерсдорф-?-Київ": До історії переміщення архіву Академії співу в Берліні під час і після Другої світової війни

21 серпня 2016

Джерело: Кеннеді Грімстед П. Одіссея "Берлін-Уллерсдорф-?-Київ": До історії переміщення архіву Академії співу в Берліні під час і після Другої світової війни / Грімстед П. Кеннеді // Архіви України. - 2001. - № 3(246). - С. 25-39.

У липні 1999 р. група спеціалістів на чолі з гарвардським професором, провідним бахознавцем Крістофером Вольфом і відомою американською дослідницею Патрицією Кеннеді Грімстед (Український науковий інститут Гарвардського університету) отримала можливість ознайомитися з матеріалами фонду 441 ЦДАМЛМ України.

Архів академії співу в Берліні було віднайдено в Києві завдяки багаторічним зусиллям П. Грімстед та професійній ідентифікації К. Вольфа. Незабаром у New York Times з'явився перший прес-реліз. Сенсаційна інформація про київський "Архів Баха" швидко обійшла всі провідні засоби масової інформації світу, поширювалася через Інтернет. Відтоді стало широко відомо, що в столиці України зберігається унікальна колекція (понад 5100 одиниць зберігання) рукописів і друкованих творів західноєвропейських композиторів ХVІ-ХІХ ст. - родин Бахів, Граунів, Генделя, Гассе, Перголезі, Моцарта, Гайдна, Вівальді, Бетховена, Мендельсона та багатьох інших геніїв світової музичної культури, що вважалися втраченими під час Другої світової війни.
На офіційному Web-сайті Держкомархіву України нині представлено перебіг подій двох останніх років, пов'язаних із станом і долею переміщеного архіву, подано бібліографію й окремі повні тексти дискусійних публікацій у вітчизняній і зарубіжній пресі, пропозиції Держкомархіву України, ЦДАМЛМ України і Національної бібліотеки України ім.В.І.Вернадського щодо подальшого наукового опрацювання і використання колекції.
Публікуємо скорочений авторизований переклад розвідки Патриції Кеннеді Грімстед, у якій на підставі виявлених автором архівних документів розкрито невідомі сторінки історії переміщення архіву Академії співу в Берліні. Статтю під назвою "Партитури Баха в Києві: Надовго втрачений музичний архів Академії співу в Берліні віднайдено в Україні" було опубліковано в міжнародному часопису "Трофеї війни" (Spoils of War International Newsletter. - № 7. - August 2000. - P. 23-35; електронну версію статті вміщено на Web-сайті Українського наукового інституту Гарвардського університету.
Стаття значною мірою базується на фундаментальному монографічному дослідженні автора "Трофеї війни та імперії: Архівна спадщина України, Друга світова війна і міжнародна політика реституції", підготовленому за участю і сприяння Державного комітету архівів України і Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України. Книга незабаром побачить світ у видавництві Гарвардського університету в серії "Harvard Papers in Ukrainian Studies".
Упродовж двох останніх років так званий "Архів Баха" в Києві перебуває в центрі уваги спеціалістів, громадськості, преси. Остаточне вирішення надзвичайно складних і делікатних реституційних проблем потребує копіткої праці експертів-музикознавців, архівістів, юристів, урядовців, вимагає виважених кроків, узгоджених позицій української і німецької сторін. Одним із найважливіших і першочергових кроків на цьому шляху має стати всебічне вивчення конкретних обставин переміщення архіву Академії співу в Берліні, - починаючи від 1943 р., тобто з моменту його евакуації нацистами в безпечні (на той час східний фронт був ще далеко) сховища на сході.
У цьому зв'язку має бути врахований і загальний контекст небаченого в історії, безпрецедентного за масштабами переміщення величезних масивів культурних цінностей наприкінці Другої світової війни і в перші повоєнні роки, що відбувалося на території колишнього Рейху і на Європейському контитенті загалом.
Київський "Архів Баха" є лише незначною часткою цього "великого переселення" культурного надбання
людства. Пошуки нових документів про нього тривають.

 

Текст  див. нижче  у PDF:

Патриція КЕННЕДІ ГРІМСТЕД Одіссея [159 KB]